Obrazek wyróżniający do artykułu - orzeczenie o niepełnosprawności. Na zdjęciu znajduje się formularz rachunku medycznego (ang. "Medical Bill") na jasnoniebieskim tle. Formularz jest przypięty do czarnego klipsa, a obok widoczny jest czarny długopis, sugerujący, że dokument jest gotowy do wypełnienia lub podpisania. Na formularzu są kolumny oznaczone jako „Service Description”, „Code” oraz „Amount”, co wskazuje na wykaz usług medycznych i związane z nimi koszty. W tle znajduje się stetoskop oraz kalkulator, co dodatkowo podkreśla związek z finansami medycznymi i administracją zdrowotną.

Zdobądź orzeczenie o niepełnosprawności dla swojego dziecka i korzystaj z możliwości, jakie ono dodaje

Dla rodziców ujawnienie się choroby lub wady wpływającej na życie dziecka i jego sprawność jest bardzo trudnym doświadczeniem. Zazwyczaj od tej chwili musisz borykać się nie tylko z leczeniem, ale także z innymi problemami, które pojawią się w związku z niepełnosprawnością dziecka. Dla niektórych rodziców ten moment oznacza, że już przez całe życie będą musieli oni dbać o zwiększone potrzeby, leczenie i specjalistyczną opiekę, terapię oraz rehabilitację. Ułatwieniem w tym wszystkim jest dokument — orzeczenie o niepełnosprawności — który będzie podstawą do dodatkowych uprawnień dziecka w różnych sytuacjach.

Być może w tej chwili stoisz przed wyzwaniem i potrzebujesz wsparcia, poprowadzenia i uświadomienia, do czego masz prawo jako rodzic dziecka z niepełnosprawnością. Naszym zdaniem obok leczenia i terapii w pierwszej kolejności powinieneś postarać się o formalny dokument, który potwierdzi status osoby niepełnosprawnej i umożliwi Twojemu dziecku oraz Tobie dostęp do wielu uprawnień, ulg, przywilejów i świadczeń. Przejdź z nami przez proces ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności dla swojego dziecka i dowiedz się, co w związku z jego posiadaniem Wam się należy.

Czym jest orzeczenie o niepełnosprawności?

Dokument, jakim jest orzeczenie o niepełnosprawności, potwierdza zgodnie z prawodawstwem polskim, że osoba je posiadająca jest niepełnosprawna.

Orzecznictwo przewiduje 2 rodzaje dokumentów, o które możesz się ubiegać dla swojego dziecka. Pierwszy z nich to orzeczenie o niepełnosprawności dla nieletnich poniżej 16 roku życia. Drugi to orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, który przyznawane jest osobom powyżej 16 roku życia i dorosłym.

Być może już zawsze to Ty, jako rodzic i faktyczny opiekun będziesz musiał występować w imieniu swojego małoletniego lub dorosłego dziecka o wydanie orzeczenia. W związku z tym zapraszamy, abyś zapoznał się z poniższą treścią. Z wiedzy tu zawartej będziesz mógł korzystać przez lata.

Czy różni się orzeczenie o niepełnosprawności od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

Pozornie dokumenty te są zupełnie podobne. To, co je odróżnia to wiek osoby, dla której są wydawane oraz określenie głębokości problemów funkcjonalnych Twojego dziecka.

W przypadku dorosłych dzieci orzeka się o stopniu niepełnosprawności. Twój podopieczny może dostać orzeczenie o:

  • Lekkim stopniu niepełnosprawności,
  • Umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • Znacznym stopniu niepełnosprawności.

W przypadku małoletniego dziecka szesnastego roku życia komisja orzecznicza nie wskazuje na poziom głębokości zaburzeń. Wydać Ci orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, jeżeli posiada ono wyraźnie mniejsze możliwości od swoich rówieśników.

Co zrobić, aby dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Zanim przejdziesz do realizacji procedury ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności dla swojego dziecka, rozważ czy faktycznie jest ono niepełnosprawne. Komisja bowiem będzie opierała się na swoim doświadczeniu oraz wytycznych zawartych w rozporządzeniach i ustawach. Przemyśl więc czy Twoje dziecko:

  • ma ograniczoną sprawność w zakresie codziennego funkcjonowania lub nastąpiło pogorszenie wskutek choroby, wady wrodzonej, zespołu genetycznego lub urazu.
  • potrzebuje stałej pomocy lub wzmożonej opieki innych osób. Porównaj czy rówieśnicy Twojego dziecka wymagają mniejszej uwagi.
  • ma utrudniony proces edukacji i rozwoju, a w przypadku dorosłego dziecka ma trudności z podjęciem pracy lub wymaga dostosowania miejsca pracy do swoich potrzeb w związku z niepełnosprawnością.
  • do funkcjonowania potrzebuje pomocy technicznych, sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego.

Jeśli odpowiedziałeś sobie na wszystkie te pytania i wynika z Twoich przemyśleń, że Twoje dziecko ma obniżone możliwości funkcjonalne, przejdź do przygotowania się do złożenia wniosku o orzeczenie niepełnosprawności.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Zanim otrzymasz dokument, który potwierdzi niepełnosprawność Twojego dziecka, musisz przejść przez procedurę ubiegania się o orzeczenie. W związku z tym będziesz musiał:

  1. przygotować dokumenty,
  2. uzyskać zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka,
  3. złożyć wniosek,
  4. udać się z dzieckiem na komisję,
  5. odebrać orzeczenie o niepełnosprawności,
  6. złożyć ewentualne odwołanie.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o orzeczenie niepełnosprawności dla dziecka?

Po aktualny formularz wniosku uda się do Zespołu do spraw Orzekania. Możesz także poszukać go na stronie internetowej tej instytucji. Zwróć uwagę, że będzie Ci potrzebny także grup zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.

Zaświadczenie musi wypełnić lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista prowadzący Twoje dziecko. Gdy lekarz wyda Ci zaświadczenie, masz od tej chwili 30 dni, by złożyć wniosek o orzeczenie. Wypełnij zatem dokładnie formularz wniosku i pomyśl, które z dokumentów możesz dołączyć do niego.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o orzeczenie niepełnosprawności dziecka?

Do wniosku powinieneś dołączyć kserokopię podstawowej dokumentacji medycznej, którą dysponujesz. Mogą to być karty pobytu w szpitalu dziecka, wyniki jego badań, czy wszelkie opinie specjalistów. Ważnym jest, abyś dołączył także inne dokumenty, które potwierdzą trudności twojego dziecka, np.: opinie terapeutów, rehabilitantów bądź dokumenty z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Kto może złożyć wniosek o orzeczenie w imieniu dziecka?

  1. Jeśli Twoje dziecko jest niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnienie, zawsze w jego imieniu, Ty jako rodzic musisz złożyć sam wniosek o orzeczenie, ewentualnie może to zrobić jego opiekun prawny lub kurator.
  2. Gdy Twoje dziecko jest dorosłe, wniosek powinno złożyć samo lub z Twoją pomocą.
  3. W każdej sytuacji możesz zwrócić się do kierownika Ośrodka Pomocy społecznej, by za Twoją zgodą pomógł Wam i złożył wniosek w imieniu dziecka w odpowiedniej instytucji.

Jakie są terminy złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności?

Wydanie pierwszego orzeczenia dla dziecka lub osoby dorosłej nie jest obwarowane żadnymi terminami. Wniosek możesz złożyć w każdej chwili, gdy uznasz to za stosowne. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcesz przedłużyć orzeczenie terminowe. Kolejny wniosek o wydanie orzeczenia złóż wtedy najwcześniej 30 dni przed upływem ważności posiadanego dokumentu.

Natomiast jeżeli Twoje dziecko jest dorosłe lub pogorszył się w stan zdrowia małoletniego na tyle, że może dostać ono wyższy stopień niepełnosprawności lub dodatkowe wskazania do ulg i uprawnień, możesz wystąpić o ponowne badanie przez Komisję orzekającą. Nowe orzeczenie otworzy przed Wami nowe możliwości.

Gdzie składa się wnioski o wydanie orzeczenia?

Pierwszą instancją, która rozpatruje wnioski, jest zawsze Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Skieruj swoje kroki w pierwszej kolejności do instytucji, która jest odpowiednia do miejsca zamieszkania dziecka lub jego stałego pobytu.

Jak wygląda proces orzekania o niepełnosprawności?

Z chwilą, gdy skutecznie złożysz wniosek o wydanie orzeczenia dla Twojego dziecka, poczekaj około jednego miesiąca na wyzwanie. W sytuacjach skomplikowanych, gdy będziesz musiał doręczyć dodatkowe dokumenty lub przejść dodatkowe badania specjalistyczne, na wyzwanie możesz poczekać do 2 miesięcy. Zgodnie z informacjami zawartymi w wezwaniu udaj się ze swoim dzieckiem w odpowiednim czasie w wyznaczone miejsce celem stanięcia przed komisją.

Po przejściu badania komisja ma 14 dni, aby poinformować Cię o wyniku swojej decyzji. Dokument możesz odebrać sam lub poprosić o jego przesłanie drogą pocztową.

Kiedy zdarzy się sytuacja, że wyznaczonym terminie nie będziesz mógł stawić się z dzieckiem przed komisją, poinformuj o tym do 14 dni Zespół do spraw Orzekania. Termin komisji zostanie wtedy przesunięty. Jeśli nie dokonasz tej formalności, Twój wniosek nie będzie rozpatrzony.

Czy orzeczenie o niepełnosprawności może być wydane na stałe?

W przypadku, gdy składasz wniosek o wydanie orzeczenia dla małoletniego dziecka, komisja orzecznicza zawsze wyda decyzję terminową. Inaczej może się stać, gdy orzeczenie wydawane jest dla Twojego dziecka, które ukończyło 16 lat lub jest dorosłe. W przypadku tych osób może być wydane orzeczenie na stałe, pod warunkiem że doświadczają niepełnosprawności nierokującej poprawy.

Czy można odwołać się od decyzji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania?

Powiatowy Zespół orzeka jako pierwsza instancja. Kiedy nie zgadzasz się z decyzją komisji, możesz odwołać się do drugiej instancji, czyli Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania. Zrób to za pośrednictwem Zespołu Powiatowego. Gdy decyzja kolejnej instancji także Cię nie zadowala, możesz zwrócić się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jako instancji ostatecznej.

Co znajdziesz w orzeczeniu o niepełnosprawności?

Dokument, który potwierdza niepełnosprawność lub określa jej stopień, zawiera szereg informacji. Choć treść orzeczeń dla dzieci i dorosłych jest podobna, istnieją pewne różnice, związane głównie z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności w przypadku dorosłych. Standardowe elementy orzeczenia to:

  • nazwa zespołu orzekającego w sprawie Twojego dziecka wraz z numerem decyzji i datą jej wydania,
  • data złożenia wniosku oraz podstawa prawna orzeczenia,
  • osobiste dane dziecka: imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, PESEL lub inny dokument tożsamości,
  • decyzja o przyznaniu lub odmowie uznania niepełnosprawności (lub stopnia) wraz z symbolami przyczyny niepełnosprawności,
  • data powstania niepełnosprawności i okres ważności orzeczenia,
  • wskazania komisji orzekającej wraz z uzasadnieniem decyzji,
  • informacje o możliwości odwołania się,
  • podpis przewodniczącego oraz członków komisji.

Jakie symbole widnieją na orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka?

W dokumencie, który otrzymasz, będzie umieszczony 1 do 3 symboli niepełnosprawności, który jest przyczyną dysfunkcji Twojego dziecka. Symbole w orzeczeniu odnoszą się do poszczególnych układów lub zaburzeń w określonym zakresie. Istnieje 12 symboli rodzajów niepełnosprawności.

  • upośledzenie umysłowe 01-U,
  • choroby psychiczne 02-P,
  • zaburzenia głosu 03-L,
  • choroby wzroku 04-O,
  • problemy z narządem ruchu 05-R,
  • padaczka 06-E,
  • choroby serca oraz układu oddechowego 07-S,
  • choroby układu trawiennego 08-T,
  • schorzenia układu moczowego i płciowego 09-M,
  • choroby neurologiczne 10-N,
  • inne schorzenia 11-I,
  • całościowe zaburzenia rozwojowe 12-C.

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności dziecka?

Kiedy już przejdziesz cały proces i Twoje dziecko będzie miało status osoby niepełnosprawnej, nabędzie z tą chwilą prawo do licznych przywilejów. Uprawnienia te będą dotyczyć bezpośrednio dziecka lub pośrednio Ciebie, jako rodzica.

Dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności:

  • zyskasz dostęp do pomocy finansowej postaci świadczeń: wspierającego lub pielęgnacyjnego dla opiekuna, renty socjalnej, zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku mieszkaniowego i innych form wsparcia pieniężnego.
  • Twoje dziecko będzie miało możliwość skorzystania ze specjalistycznych usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych oraz asystenckich.
  • Skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej i innych ulg dla osób niepełnosprawnych – zniżek na wyjściówki do obiektów kulturalno-sportowych, tańszych przejazdów środkami transportu publicznego.
  • uzyskasz różnorodne dofinansowania, do sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, likwidacji barier komunikacyjnych, architektonicznych i technicznych, zakupu samochodu lub przystosowania auta do potrzeb dziecka itp.
  • w przypadku dorosłego dziecka zyska ono dodatkowe uprawnienia pracownicze oraz możliwość pracy chronionej lub pobytu w WTZ.
  • niektórzy otrzymają kartę parkingową.

Orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka w pigułce

Przyszedłeś z nami przez cały proces, od informacji czym jest orzeczenie po wiedzę związaną z możliwościami, jakie daje orzeczenie o niepełnosprawności. Chcemy Ci przypomnieć, że dzięki orzeczeniu Ty i Twoje dziecko zyskacie możliwość łatwiejszego życia leczenia i rehabilitacji. Zanim jednak tak się stanie, musisz przyjść przez pełną procedurę ubiegania się o tym dokument.

Przed złożeniem wniosku w Powiatowym Zespole do spraw Orzekania postaraj się o aktualne formularze wniosku i zaświadczenia lekarskiego. Uzupełnij je i dołącz wszelką dokumentację, która potwierdzi stan zdrowia Twojego dziecka i możliwości jego funkcjonowania. Dzięki kompletności wniosku na wyzwanie na komisję będziesz czekał około jednego miesiąca. Zgłoś się terminowo w wyznaczonym miejscu. Po badaniu w terminie około 14 dni komisja wyda decyzję o przyznaniu statusu niepełnosprawności lub odmowie. Jeśli nie jesteś zadowolony z wydanego dokumentu złóż odwołanie do kolejnej instancji. Zwróć uwagę na zapisy w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka i to, do jakich ulg i uprawnień ma ono wskazania.

Grafika zawiera tekst umieszczony na jasnym tle z gradientem kolorów od jasnożółtego, przez różowy, aż po jasnofioletowy. Tekst brzmi: "Czy znasz wszystkie ulgi dla niepełnosprawnych? Sprawdź pełną listę". Słowo "ulgi" jest napisane większą czcionką, co przyciąga wzrok. W dolnej części grafiki, po prawej stronie, znajduje się mała strzałka w prawo, wskazująca na wezwanie do działania ("Sprawdź pełną listę"). Cała kompozycja ma na celu przyciągnięcie uwagi i zachęcenie do zapoznania się z pełną listą ulg dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *