Matki w Sejmie

W najbliższą niedzielę mija magiczna data – 17 marca. Wydawałoby się, że walczące o równe prawa dla swoich dzieci Matki I Kwartału złożą broń. One jednak wciąż walczą. W poniedziałek spotkają się na konferencji z Wicemarszałek Sejmu, Wandą Nowicką, która popiera działanie ich ruchu.

W ogłoszonym przez Rząd projekcie ustawy ponad 80 tys. rodziców zostało pozbawionych możliwości wyboru dłuższego urlopu rodzicielskiego. „To jawna dyskryminacja!” – mówią Matki I Kwartału. „Nasze dzieci od razu, na starcie życia będą miały nierówne szanse w porównaniu z innymi dziećmi urodzonymi w tym samym roku.” – podkreślają. Czy przy wprowadzaniu nowych przepisów zawsze musi być ktoś pokrzywdzony? Czy są argumenty uzasadniające, dlaczego zapłacić za nie muszą dzieci urodzone przed 18 marca?

Rząd niezmiennie milczy w tej sprawie i unika konfrontacji z protestującymi rodzicami. W mediach powiela się często niezbyt racjonalny argument o niezadowoleniu z każdej daty. Jednak wszystkie regulacje dotyczące dzieci i urlopów macierzyńskich od roku 1975 wchodziły zawsze w życie z dniem 1 stycznia. Rząd uważa, że ktoś zawsze musi być stratny podczas wprowadzania nowych przepisów. Nie ma jednak argumentu uzasadniającego, dlaczego zapłacić za nie muszą dzieci urodzone przed 17 marca.

Matki I Kwartału walczą o równe prawa dla swoich dzieci i liczą nie tylko na poparcie kobiet ze świata polityki. Prawie 22 tys. osób podpisało się pod petycją do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie objęcia rocznym urlopem rodzicielskim wszystkich dzieci urodzonych w roku 2013. Założony spontanicznie w listopadzie 2012 roku profil na FB zgromadził już ponad 9,5 tys. zwolenników – osób popierających wprowadzenie rocznego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w roku 2013, niezależnie od dnia narodzin.

O tym wszystkim Matki I Kwartału będą rozmawiać  podczas konferencji w Sejmie w dniu 18 marca o godzinie 12.00, współorganizowanej przez Wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką, która poparła działania ruchu. Matki wraz ze swoimi nowonarodzonymi dziećmi będą apelować o równość społeczną. Czy konferencja w Sejmie będzie przełomem, a Rząd przychyli się do postulatów Matek? Jeśli tak się stanie, niezwłocznie Państwa poinformujemy.

(norika)

Źródło: Informacja prasowa nadesłana przez Matki I Kwartału.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-FreePartnerzy portalu dzieciniepelnosprawne.pl