Rodzinne Święta

Święta to czas, na który czekamy cały rok, a gdy już przyjdą wykorzystajmy ten czas jak najlepiej. Żeby można było świętować potrzeba do tego sporo przygotowań. Niestety dla wielu ten czas to okres wzmożonego wysiłku, dodatkowego stresu i często licznych nieporozumień z bliskimi.

Po pracy gorączkowo odwiedzamy sklepy w poszukiwaniu prezentów, robiąc zakupy niezbędne do przygotowania świątecznych potraw, załatwiając sprawy konieczne przed końcem roku. W tym okresie brakuje nam czasu dla najbliższych, dla rodziny. A właśnie to w tym przedświątecznym pędzie powinno być najważniejsze, aby poświęcić uwagę dzieciom, zaangażować ich w przygotowania do najwspanialszych dni w roku. Wspólne spędzanie czasu podczas prac domowych, nawet przy robieniu czegoś banalnego, pozwolenie dziecku na dołożenie swojej pracy do zrobienia sałatki czy innej potrawy, ubranie choinki, a nawet wspólne porządkowanie.

„Daj, zrobię to sama, bo będzie szybciej”

Dla osób dorosłych to racjonalne rozwiązanie. W szale obowiązków trzeba organizować pracę w najbardziej wydajny sposób. Natomiast dla dzieci to sygnał, że nie potrafią czegoś zrobić, że się do tego nie nadaje. A przecież dzieci również muszą mieć czas na naukę na poznanie świata, na naukę lepienia pierogów itp. Dla dziecka ważne jest poczucie, że robi coś wspólnie z rodzicem. Pozwólmy więc by to rodzice byli nauczycielami swoich dzieci.

Włączając dziecko w przygotowania przedświąteczne w najprostszy sposób budujemy z nim więź emocjonalną, która sprawia, że dziecko poprawnie się rozwija. SZ pozoru trudny przedświąteczny czas dla osób dorosłych może zdziałać w rozwoju naszych dzieci cuda. W maluchach rodzi się poczucie przynależności, umiejętność współpracy i przede wszystkim umiejętność cieszenia się ze wspólnych chwil nie tylko podczas zabawy.

Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał

Budowanie odpowiednich relacji społecznych z dziećmi jest ważne ponieważ od tego zależy jakie więzi będzie budowała taka osoba w dorosłym życiu. Dlatego warto czasami przyhamować i przewartościować trochę nasze funkcjonowanie. Lepiej upiec jedno ciasto mniej, ale robić to z rodziną.

Tym bardziej okres świąteczny sprzyja postanowieniom. Potraktujmy więc ten czas jako pretekst do zmiany przyzwyczajeń. Zmieńmy swoje zwyczaje tak, by móc spędzić święta w zdrowej i radosnej atmosferze.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-FreePartnerzy portalu dzieciniepelnosprawne.pl